PRØV GRATIS UT AUGUST
LOGG INN KJØP
{99999999-9999-9999-9999-999999999999} (DEMO)   LOGG UT

    Foreligger det justeringsplikt- og rett for borettslag og boligsameier?

    Mva-kompensasjon for borettslag og boligsameier

    For borettslag og boligsameier som er omfattet av loven vil det foreligge plikt eller rett til å justere fradragsført merverdiavgift ved endringer i bruken eller ved overdragelse av bygg, anlegg eller annen fast eiendom. Kompensert merverdiavgift må utgjøre minst kr 100 000 for at justeringsreglene skal komme til anvendelse, se kompensasjonsloven § 16 og kompensasjonsforskriften § 6. Beløpsgrensen på kr 100 000 gjelder for hver enkelt kapitalvare. For borettslag og boligsameier vil byggearbeider normalt utføres som en entreprise, og det vil i utgangspunktet anses som en kapitalvare i forhold til beløpsgrensen på kr 100 000.

    Justeringsreglene løper imidlertid fra «utførelsen», se kompensasjonsforskriften § 6, noe som innebærer at det kan bli tale om flere kapitalvarer dersom byggearbeidet for eksempel utføres i flere etapper over lengre tid hvor tidspunktet for ferdigstillelse og innflytting varierer.

    Stikkord:

    • burettslag,
    • sameige,
    • merverdiavgiftkompensasjon,
    Foreligger det justeringsplikt- og rett for borettslag og boligsameier?
    449 1433 103 74 748

    Kontering

    Satser

    Kontoplan